Információk, érdekességek

A cukor­betegségrõl általában

2006. november 15.

Jóllehet a cukorbetegség nagyon régóta ismert kórkép, igazi népegészségügyi jelentõségét a modern korban, a XIX. század végétõl számítjuk. Hosszantartó állatkísérletek és klinikai kutatások eredményeképpen kanadai kutatók 1921-ben Toronto-ban állították elõ a hasnyálmirigy speciális sejtjeiben - a beta-sejtekben - termelõdõ hormont, az inzulint. 
 
Sokan úgy vélték, hogy ezzel a felfedezéssel megoldódott a cukorbetegség problematikája. Kétségtelen, hogy a zömmel gyermek, vagy fiatal korban megbetegedett diabéteszesek az inzulin folyamatos adása segítségével életben maradtak, de elõtérbe kerültek a késõbb kialakuló - a szemet, veséket, idegrendszert, érrendszert érintõ - szövõdmények, melyek mind az élettartamot, mind az életminõséget hátrányosan befolyásolták.

Reumás bajok

2006. november 14.

A reuma szó már 2000 éve benne van a köztudatban, így többek közt tudjuk, hogy reumás fájdalmakat különbözõ betegségek okozhatnak.

 

Ezeket négy nagy csoportba oszthatjuk:

  1. Kopás okozta ízületi betegségek (pl. térdízületkopás).
  2. Gyulladások okozta ízületi betegségek (arthritis).
  3. Az úgynevezett lágy részek betegségei (pl. ínhüvelyé, izmoké).
  4. Más betegségek kísérõ tüneteiként jelentkezõ reumás panaszok (pl. köszvény).

Már itthon is fertõz a gyógyíthatatlan tbc

2006. november 11.

Ellenáll a most használt antibiotikumoknak - Már 3 olyan beteget regisztráltak Magyarországon, akik a tbc gyógyíthatatlan fajtájától betegedtek meg. Az egészségügyi világszervezet 1 hónapja figyelmeztette Európát, hogy a tuberkolózis olyan fajtája közeledik a kontinens felé, amely minden antibiotikumnak, és kezelési módnak ellenáll.


Magyarországra a baktériumot elsõsorban Ukrajna és Románia felõl hurcolják be. A magyar orvosok szerint még nincs járvány, de szigorítani kellene a bevándorlási szabályokat.


Limfóma - A rejtõzködõ betegség

2006. november 08.

Hazánkban évente mintegy 1000 új limfómás megbetegedést fedeznek fel. A betegség krónikus lefolyású, tünetei nem látványosak és más, kevésbé súlyos betegségekben is elõfordulnak.
A limfóma a nyirokrendszer sejtjeibõl kiinduló daganatos megbetegedés. A nyiroksejtek, más néven limfociták rosszindulatú átalakulásának következtében a nyirokcsomók, a lép, de más szervek megnagyobbodásához, megbetegedéséhez vezet. Eleinte semmilyen panaszt nem okoz, de kezdettõl láz, fogyás vagy egyéb tünetek kísérhetik.


A limfómák egyik fajtája a Hodgkin-kór, amely ritka betegség; minden életkorban elõfordul, fiatal felnõttek és idõsebbek közt gyakoribb, középkorúaknál ritkább. A többi, úgynevezett non-Hodgkin-limfómák több mint 30 típusát ismerjük.


Pneumococcus-fertõzés gyermekeknél

2006. november 08.

A pneumococcus-baktérium különösen az 5 évesnél fiatalabb gyermekeknek okozhat súlyos, életveszélyes betegséget, amely védõoltással megelõzhetõ. 
 

A pneumococcus évente több mint 700 ezer öt év alatti gyermek halálát okozza a világban, Magyarországon pedig évente több ezer gyermeket betegít meg, akik közül ötvenen súlyos, életveszélyes pneumococcus-fertõzést kapnak.
Az egészséges emberek orrüregében és garatában természetes körülmények között kimutathatók különbözõ baktériumok anélkül, hogy bármifajta betegséget okoznának. Közülük a pneumococcus az egyik leggyakrabban elõforduló mikroorganizmus. Különösen a 2 évesnél fiatalabb csecsemõk hordozzák nagy arányban az orrgaratukban a pneumococcus kórokozót.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...242243244...257